DostBalikcilar.Com

DostBalikcilar

DostBalikcilar.Com

Giriş | Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 1. sayfa (Toplam 4 sayfa)  [ 31 mesaj ]  »

Prş Nis 01, 2010 5:48 pm

global moderatör
global moderatör
Favori Balığı: sazan

merhaba dostlar.
karadenizde kalkan balığı mevsimi şu anda devam ediyor. dolayısı ile kalkan balığı ve av teknikleri ile ilgili biraz bilgi derleyelim dedik.

öncelikle kalkan balığını tanıyalım.

Kalkan balıkları, Scopthalmidae familyasındandır.Bilimsel adları Scopthalmus maximus ve Scopthalmus rhombus olan türleri Karadeniz’in Anadolu ve Trakya kıyılarının kumluk bölgelerinde yaşarlar.

Marmara, Ege ve Akdenizin’de nadir olsa bulunurlar.Çanakkale ve İstanbul Boğazların da az miktarda görünürler.Kalkan bir Karadeniz balığıdır.

Üstten bakıldığında daire biçiminde ve biraz bombeli bir vücut yapısına sahip olan Kalkan balığının altı düzdür. Sırt, karın, ve anüs yüzgeçleri başından kuyruğuna kadar şerit halinde uzar. Göğüs yüzgeçleri fazla gelişmemiştir ve küçüktür. Kuyruk yüzgeci dümen biçiminde olduğundan balığın daha kolay yüzmesini sağlar. Tüm yüzgeçleriyse yumuşaktır. Kalkan balığının üst yüzgeçleri benekli , açık kahve rengi ve kirli sarı.renktedir Çevresinin rengine uyabilen bir balık olduğu için rengini kolaylıkla değiştirir. Alt tarafı hafif sarımsı ve beyazdır.
Kalkan balığının üst tarafındaki ufak pullarıysa çok serttir ve iç içe geçmiş durumdadır. Balığın altında ve üstünde levha halinde ucu sivri kemikler mevcuttur. Bu da Kalkan balığının gövde yapısının özelliklerindendir.
Devamlı kumda yattığı için alt tarafındaki pullar nasır gibi serttir. Derisi kalın ve çok kaygandır.

Resim

kalkan balığı avı
Karadenizde kalkan avı Şubat başlarından Mayıs sonlarına kadar sürer.Beyaz etiyle Kalkan en makbul ve en lezzetli balıklarımızdandır.

Resim

kalkan balıgı kuma yakın veya kum üstünde yaşar. bu nedenle kalkan avı için takım hazırlanırken, yemlerin kumun üzerinde duracağı gözetilmelidir. Yem olarak hamsi, istavrit ve sardalya kullanılabilir. Yemlik balık büyüklüğüne göre, bütün, iki parçaya bölünüp veya parçalara ayrılarak takılabilir. kılçıksız istavrit fletosu tavsiye edilen yemler arasında başı çekmektedir. midye, boru kurdu gibi yemler de alternatif yemler arasındadır.

kalkan takımı
Resim

kalkan takımı hazrılanırken, iri balık gelme ihtimaline karşı 0,30 - 0,35 - 0,40 misina ve 0/4 - 0/5 numrara iğne önerilmektedir. fakat daha ufak iğnelerle de büyük balıklar alındığı olmuştur. avlanılan yerdeki akıntı durumuna göre 50 - 75 - 100 gramlık kurşunlar kullanılabiliyor. bazı yabancı sitelerde, bizim çinekop avlarında kullandığımız mantarlı takımın aynısını 15-20 cm köstek uzunluğuyla kalkan avında kullanıldığını gördüm.

başka bir kalkan takımı çizimi

Resim

şimdilik kalkan avı hakkında derleyebildiklerim bu kadar. konuyla ilgili tecrübesi olan arkadaşlar paylaşımlarını ekleyebilirler. bildiğim kadarıyla mehmet taşkıran abimiz (iftene) kalkan avıyla ilgileniyor. kendisi de değerli bilgilerini paylaşacaktır bizimle.

AHMET ÇEVEN
1980 / SAMSUN

Başa Dön Başa Dön
  Profil E-posta 

#

Prş Nis 01, 2010 6:13 pm

Silver Üye
Silver Üye
Kullanıcı avatarı
Favori Balığı: LEVREK

at çek yöntemiylede kalkan avı yapılabılıyor bu yöntem yemli yatırmadan yüzde olarak daha avantajlıdır

levrek'le alakalı bilgi ve avlak paylaşmıyorum teşekkürler...

Başa Dön Başa Dön
  Profil E-posta 

#

Prş Nis 01, 2010 8:51 pm

Silver Üye
Silver Üye
Kullanıcı avatarı
Favori Balığı: SAZAN

Teşekkürler Ahmet,
Güzel bir paylaşım

SADECE SAZAN YAYIN TURNA AVCISI Gürol ERMİŞ

FOTO ALBÜM FACEBOOK TÜM VİDEOLARIM

Başa Dön Başa Dön
  Profil E-posta 

#

Prş Nis 01, 2010 10:38 pm

global moderatör
global moderatör

kaan gerzeli yazdı:
at çek yöntemiylede kalkan avı yapılabılıyor bu yöntem yemli yatırmadan yüzde olarak daha avantajlıdır

biraz daha açarmısın konuyu kaan. atçekte hangi yem, nasıl bir aksiyon vs...

AHMET ÇEVEN
1980 / SAMSUN

Başa Dön Başa Dön
  Profil E-posta 

#

Prş Nis 01, 2010 10:40 pm

global moderatör
global moderatör

U_B yazdı:
Teşekkürler Ahmet,
Güzel bir paylaşım

rica ederim abi...

AHMET ÇEVEN
1980 / SAMSUN

Başa Dön Başa Dön
  Profil E-posta 

#

Prş Nis 01, 2010 11:30 pm

Silver Üye
Silver Üye
Kullanıcı avatarı

kalkan balığı kusa kamufle olup hiç hareket etmeden üzerinden geçecek küçük
balığı bekler ve gecen balığada hızla hamle yapar.bu aylarda kıyıya aslında
sadece yavru kalkanlar yaklaşır bunuda belırtelim.kıyılayan kalkan bizim ada dıye tabır ettığımız iki kum tebesının arasındakı kuyuya yatar basınclı suyu sever
yanı hiç hareket etmeden bekleyen kalkanı yemlı takımla avlamak sadece şanstır
ve ben defalarca kalkana yemlı takım yatırdım ve hala devamda edıyorum
yanı kalkan yanı kalkan yemımızı arayıp bulmuyorsa onu bız bulmalıyız bunuda atçek
yöntemiyle kaşık kullanarak yapıyoruz.(kaşık 5santım parlak)takım şekli:kurşunumuzu makınadan gelen mısınamıza bağlıyoruz 40santım üzerine 3lü fırdöndü bağlayoruz ve kaşığımıza bağladığımız 20 santim mısınayıda 3lü fırdöndümüze bağlıyoruz.
ve takımımızı atabıldığımız kadar uzağa atıp aksıyon vermeden çok yavaş çekılde çekıyoruz
kaşık kumun 10 santım kadar üzerinden gelır arada kuma değer ve kalkanın ıstedığıde bu üzerınden gececek balığı bekler ve saldırır ilk hamlede alır.bütün plajı yoklayabilirsin oralarda kalkan varsa kesınlıkle denk gelır.denenmiş taktıktır...

Başa Dön Başa Dön
  Profil E-posta 

#

Prş Nis 01, 2010 11:44 pm

global moderatör
global moderatör

kaan gerzeli yazdı:
kalkan balığı kusa kamufle olup hiç hareket etmeden üzerinden geçecek küçük
balığı bekler ve gecen balığada hızla hamle yapar.bu aylarda kıyıya aslında
sadece yavru kalkanlar yaklaşır bunuda belırtelim.kıyılayan kalkan bizim ada dıye tabır ettığımız iki kum tebesının arasındakı kuyuya yatar basınclı suyu sever
yanı hiç hareket etmeden bekleyen kalkanı yemlı takımla avlamak sadece şanstır
ve ben defalarca kalkana yemlı takım yatırdım ve hala devamda edıyorum
yanı kalkan yanı kalkan yemımızı arayıp bulmuyorsa onu bız bulmalıyız bunuda atçek
yöntemiyle kaşık kullanarak yapıyoruz.(kaşık 5santım parlak)takım şekli:kurşunumuzu makınadan gelen mısınamıza bağlıyoruz 40santım üzerine 3lü fırdöndü bağlayoruz ve kaşığımıza bağladığımız 20 santim mısınayıda 3lü fırdöndümüze bağlıyoruz.
ve takımımızı atabıldığımız kadar uzağa atıp aksıyon vermeden çok yavaş çekılde çekıyoruz
kaşık kumun 10 santım kadar üzerinden gelır arada kuma değer ve kalkanın ıstedığıde bu üzerınden gececek balığı bekler ve saldırır ilk hamlede alır.bütün plajı yoklayabilirsin oralarda kalkan varsa kesınlıkle denk gelır.denenmiş taktıktır...

teşekkürler kaan. bir şeyler daha öğrenmiş olduk.. güzel bilgiler...

AHMET ÇEVEN
1980 / SAMSUN

Başa Dön Başa Dön
  Profil E-posta 

#

Cum Nis 02, 2010 12:01 am

Bronz Üye
Bronz Üye
Kullanıcı avatarı

Ahmet,tam zamanında açılmış bir konu olup bu sene tahminen yedi sekiz kez tüm gün denemelerimize rağmen sadece bir tane kalkan alabildik,geçtiğimiz pazar günüde attığımız yemler hiç bozulmadan tek vuruş olmadan geldi kısaca kalkanın kıyılaması gereken şu zamanlarda malesef kıyılayacak kalkan kalmamış gözüküyor :sear: Benim kullandığım takım kurşunun en altta olduğu iki iğneli klasik dip oltası...köstekleri bedene dolanmasın diye kısa ve kalın misinadan bedenide daha ileri göndermek için daha ince misinadan(gerçi on metre kadar atmak bile yeterli ama denizin dalgalı olduğu durumlarda oltayı tam kıyıdan atmak mümkün olmadığından)Kurşundan sonra takılacak kösteği kesinlikle önermiyorum.Daha ilk atışınızda hafif çırpıntıda dahi bedene inanılmaz bir şekilde dolanarak canınızı fena şekilde sıkacaktır.ister tek iğneli ister çift iğneli ama kurşun en altta olsun.Ben avlarımda yem olarak hep bütün ve iri istavrit kullanırım.Kesilmiş kılçığı alınmış balıkla randımanlı av yapamazsınız.Kum olan zeminde bir metre derinden başlayarak bulunan kalkanın en sevdiği kısımlar gün içinde iki dalyan arası,sabah erken yada akşamleyinde kenara en yakın dalyanın üzerinde çırpışan dalganın hemen dibidir(sırtan kenara adım atınca derinlik yapan kısım diyelim)böyle bir oluşum beş on metre önümüz bile olabilir.Günün her saati av verebilen kalkan geceleyin ve sabaha karşı daha iyi yakalanır.Birde kayıkta uyguladığım bir yöntem diğer balıklar peşindeyken stop ettikten sonra istavrit takılı ağır kurşunlu bir oltayı bırakırım.O kafasına göre kayıkla beraber akarken zahmetsizce benim için av yapar(gün sonunda kalkan olmayabilir ama birkaç parça vatoz garantidir böyle durumda köstek kesilerek riks almadan iade en iyisidir)Kalkan oltasında çapa kurşun yada metal kül tablasına,çay bardağı tablasına döktüğümüz şapşak kurşunlardan kullanmalıyız.Yukarıda yazdıklarım benim kendi edindiğim tecrübelerim ve uyguladığım av yöntemidir mutlaka bilmediklerim ve eksiklerim de vardır örneğin Kaan kardeşimin dediği atçek yöntemi çok ilginç geldi doğrusu ve her arkadaşımında bu konuya en ufak gördükleri bir bilgiyi dahi yazmalarını beklerim.Unutmadan alt köstek iğnesi kurşuna oldukça yakın olmalı yem balığını taktığımızda kuyruğu belli belirsiz kurşuna deysin ama ne kurşunla aynı hizada nede kurşundan altta olmasın.Hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlarım dostlar.

Başa Dön Başa Dön
  Profil E-posta 

#

Cum Nis 02, 2010 12:10 am

Silver Üye
Silver Üye
Kullanıcı avatarı

tekin yunus yazdı:
Ahmet,tam zamanında açılmış bir konu olup bu sene tahminen yedi sekiz kez tüm gün denemelerimize rağmen sadece bir tane kalkan alabildik,geçtiğimiz pazar günüde attığımız yemler hiç bozulmadan tek vuruş olmadan geldi kısaca kalkanın kıyılaması gereken şu zamanlarda malesef kıyılayacak kalkan kalmamış gözüküyor :sear: Benim kullandığım takım kurşunun en altta olduğu iki iğneli klasik dip oltası...köstekleri bedene dolanmasın diye kısa ve kalın misinadan bedenide daha ileri göndermek için daha ince misinadan(gerçi on metre kadar atmak bile yeterli ama denizin dalgalı olduğu durumlarda oltayı tam kıyıdan atmak mümkün olmadığından)Kurşundan sonra takılacak kösteği kesinlikle önermiyorum.Daha ilk atışınızda hafif çırpıntıda dahi bedene inanılmaz bir şekilde dolanarak canınızı fena şekilde sıkacaktır.ister tek iğneli ister çift iğneli ama kurşun en altta olsun.Ben avlarımda yem olarak hep bütün ve iri istavrit kullanırım.Kesilmiş kılçığı alınmış balıkla randımanlı av yapamazsınız.Kum olan zeminde bir metre derinden başlayarak bulunan kalkanın en sevdiği kısımlar gün içinde iki dalyan arası,sabah erken yada akşamleyinde kenara en yakın dalyanın üzerinde çırpışan dalganın hemen dibidir(sırtan kenara adım atınca derinlik yapan kısım diyelim)böyle bir oluşum beş on metre önümüz bile olabilir.Günün her saati av verebilen kalkan geceleyin ve sabaha karşı daha iyi yakalanır.Birde kayıkta uyguladığım bir yöntem diğer balıklar peşindeyken stop ettikten sonra istavrit takılı ağır kurşunlu bir oltayı bırakırım.O kafasına göre kayıkla beraber akarken zahmetsizce benim için av yapar(gün sonunda kalkan olmayabilir ama birkaç parça vatoz garantidir böyle durumda köstek kesilerek riks almadan iade en iyisidir)Kalkan oltasında çapa kurşun yada metal kül tablasına,çay bardağı tablasına döktüğümüz şapşak kurşunlardan kullanmalıyız.Yukarıda yazdıklarım benim kendi edindiğim tecrübelerim ve uyguladığım av yöntemidir mutlaka bilmediklerim ve eksiklerim de vardır örneğin Kaan kardeşimin dediği atçek yöntemi çok ilginç geldi doğrusu ve her arkadaşımında bu konuya en ufak gördükleri bir bilgiyi dahi yazmalarını beklerim.Unutmadan alt köstek iğnesi kurşuna oldukça yakın olmalı yem balığını taktığımızda kuyruğu belli belirsiz kurşuna deysin ama ne kurşunla aynı hizada nede kurşundan altta olmasın.Hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlarım dostlar.

kalkan nerde tekin abi samsunda denizin dibini tarla gibi sürüyorlar
yanlış hatırlamıyorsam samsunda her yıl 5000 kalkan yavrusu denize bırakılıyor
bu aylarda, hepsinde pilastık fiş vardır genelde yavru kalkanlar ağa takılmaz ama üzerlerindeki pilastik fiş takılıyor samsunda kıyıya serilen dip ağlarına çok sayıda takılıyorlar ve daha kılo bıle gelmeyen balıklar suya salınmıyor konuşunca konuşuyorsun dıyorlar

Başa Dön Başa Dön
  Profil E-posta 

#

Cum Nis 02, 2010 12:56 am

Bronz Üye
Bronz Üye
Kullanıcı avatarı

Maalesef dediğin gibi Kaan kardeşim,adamlar kiloluğu geçtik resmen yarım kilo gelmeyen balıkları alıp utanmadan tezgaha koyuyorlar balığı kaldırıp güneşe tutsak resmen röntgeni görülür acımadan alıyorlar bebek kalkanları.Bundan yirmi sene evvela denize kayıkla çıkarken kalkanlar kayığın önünden gurup gurup kalkardı hatta sini gibi kalkanları cemekle vuran usta balıkçılar vardı.belki çoğu arkadaşlarım yıllar önce kumların üzerinde onlarca yüzlerce dil balığı kovalamıştır.Şimdi bu görüntüler anılarda kaldı.Bu balıklar resmen bitiyor bizim sahillerde.Emin olun algarlarla yapılan salyangoz avcılığı varya trollerden bile daha fazla yok etti.Milyarlarca para büyüklüğündeki yavru kalkanlar salyangozların altında ezilerek folyolar gibi ağlardan denize boşaltıldılar ben bunu gözlerimle gördüm.Bu salyangozların en bol olduğu yerler ne yazıkki bu yavruların büyümeye çalıştığı dibi kum yerler o yüzden bu algarcılar kalkanı bitirdiler.Ahmetin açtığı bu konu belki sezon boyu işin üzerinde durup kilonun üzerinde dişe dokunur üç beş balık alabilecek şanslı arkadaşlara inşallah faydalı olur.Kıyılarımızın durumu bundan böyle ne yazıkki budur.Kalkan avı yapacak arkadaşlarımın bu durumu göz önünde bulundurarak doğayı denizi ve kendilerini dinlemeyi ön planda tutarak azami derecede zevk alacaklarından eminim.

Başa Dön Başa Dön
  Profil E-posta 

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 1. sayfa (Toplam 4 sayfa)  [ 31 mesaj ]  »

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz